NEFES ATÖLYESİ

NEDEN NEFES?

Eckhart Tolle “Aklına geldiği her seferinde, nefesine dikkat et. Bunu bir yıl süreyle yaparsan, bütün bu seminer ve kurslara katılmaktan daha güçlü bir değişim etkisi olur…

Nefesinizin farkında olmak, dikkatimizi düşüncelerden uzaklaştırarak bir boşluk yaratır. Bilinç geliştirmenin bir yolu budur. Bütün ihtiyacınız olan tek bir bilinçli nefestir ve zaten uzun sureli meditasyonlarda bile yapabileceğiniz genellikle bu kadardır. Geri kalanı anı ya da beklentidir ve dolayısıyla da düşüncedir. Nefes gerçekte sizin yaptığınız bir şey değildir ama olduğuna tanıklık ettiğiniz bir şeydir. Solunum kendi kendine olur. Onu sürdüren şey, vücudun kendi zekâsıdır. Bütün yapmanız gereken, oluşunu izlemektir. Hiçbir çaba gerektirmez. Ayrıca , nefes verdikten sonra bir sonrakini almaya başlamadan önce oluşan aralığı da hissedin.

Birçok kişi sığ nefes alıp verir. Nefesinizin ne kadar farkında olursanız, doğal derinliği de o kadar artar.

Nefesinizin farkında olmak, sizi şu anda kalmaya zorlar: bu da içsel değişimin anahtarıdır. Nefesinizin farkında olduğunuz her seferinde, kesinlikle şimdi de olursunuz. Bilinçli nefes, zihninizi durdurur. Ama yarı uykuda ya da bir transta olmanın ötesinde, tamamen uyanık ve fazlasıyla dinç olursunuz. Düşüncenin altına düşmez, üzerine çıkarsınız. 

Daha yakından bakarsanız, bu iki şeyin -tamamen şimdi de olmak ve bilinç kaybı olmadan düşünce sürecini durdurmak- aslında ayni şey olduğunu görürsünüz: Boşluk bilincinin doğuşu.”

Eckhart Tolle – Var olmanin gūcū

Etkinliğimiz tamamlanmıştır, yoğun ilginiz için teşekkürler!