TİBETİN GENÇLİK PINARI

YAPILAN BEŞ EGZERSİZLE YAŞLANMA SÜRECİNİN NASIL TERSİNE ÇEVRİYOR

 1. Beş hareket, temel yaşamsal enerji, yani prana ilkesi üzerine kuruludur. Bu enerji elle dokunulamayan, ama yoğun bir yaşamsal güçtür, yaşamı denetim eden yaşam unsurudur.
 2. Beş hareketi düzenli olarak ve uygun sırayla çalışmak içinizdeki engin yaşamsal enerji kaynağını etkin hale getirir ve bu enerjinin beden-zihinde dolaşmasını sağlar. Bu, kişinin güçlü ve sağlıklı olmasına, canlılık ve uzun ömür kazanmasına neden olur.
 3. Yaşamsal enerjiniz bedendeki çakra denilen yedi “gözle görülmeyen” ve dönen girdaplara ya da çarklara benzeyen enerji merkezinden geçer.
 4. Çakralar yedi salgıbezi yoluyla bedeninizle birlikte çalışır. Yaşamsal enerji çakralardan geçer ve salgıbezleri tarafından bedene dağıtılır.
 5. Endokrin sisteminin salgıladığı herhangi bir hormonun dengesizliği ya da eksikliği bir ya da daha fazla çakradaki sorunun sonucudur. Düzenli çalışmayan bir endokrin sistemi kişiyi hızla hastalığa, yaşlanmaya, hatta ölüme götürür.
 6. Çakraların dönüş hızı kişinin sağlığı ve ömrünün uzunluğu açısından çok önemlidir. Sağlıklı bir insanda yedi çakranın hepsi de hızla ve birbiriyle aynı hızda döner. Çakraların dönüş hızını artırırsanız yaşlanma sürecini yavaşlatmış olursunuz. Eğer çakralardan bir ya da daha fazlası bloke olmuş ve doğal dönüş hızını azalmış hatta durmuşsa, hastalık ve yaşlılık kendini gösterecektir.
 7. Beş hareket çakraların dönüş hızını artırır, dönüşlerini birbiriyle uyum içinde olacak biçimde koordine eder ve endokrin sistemine, oradan da bedenindeki organlara saf yaşamsal enerji dağıtır. Bunun sonucunda kişi optimum sağlık düzeyine gelir ve gençleşir.

Beş hareketi çalışmak fiziksel bedeninizle organlarınız, salgıbezleri ve bunların hormonal salgıları, çarka sistemi ve bu sistemdeki enerji dolaşımı ve yaşam kaynağı arasında bir enerji geri-besleme döngüsü yaratır. Hareketlerdeki esnetme, gerdirme, dönme ve bükülme gibi pozisyonlar baskı ve gevşeme yoluyla endokrin sistemini ve yedi çakrayı uyarır.

Birinci hareket:

Faydaları : Dolaşımı geliştirerek varisli damarlar, osteoporoz ve bas ağrılarına iyi geliyor. Her gün yapmak tüm bedeni gençleştiren bir süreci başlatabilir.
Uygulanışı : Kollarınızı iki yana açarak avuç içleriniz yere bakacak şekilde saat yönünde dönün.

İkinci hareket:

Faydaları : Tiroit bezi, böbreküstü bezleri, böbrekler, sindirim organları ve prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organlar ve bezler üzerinde onarıcı bir etkisi var. Arterit, osteoporoz, düzensiz regller, menopoz semptomları, sindirim ve bağırsak sorunları, sırt ağrısı, bacak ve boyunlardaki sertliğe iyi geliyor.
Uygulanışı :

 1. Sırtüstü yatarak ellerinizi vücudunuzun yanına koyun.
 2. Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın
 3. Bacaklarınızı yere dik olacak şekilde kaldırırken dizlerinizin dik olmasına gayret edin

Üçüncü hareket:

Faydaları : İkinci gibi üçüncü de tiroit bezlerini, böbreküstü bezleri, böbrekleri, sindirim sistemi organlarını ve prostat ile rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor. Menopoza girmiş ve düzensiz veya tembel regl dönemleri geçirme eğilimindeki kadınlar için özellikle iyi.
Uygulanışı :

 1. Vücudunuzu dik tutarak dizlerinizin üzerinde durun.Ellerinizi kalçalarınızın altına dayayın
 2. Çenenizi göğsünüze yaklaştırın.
 3. Başınızı yavaşça mümkün olduğu kadar geriye doğru eğerken,sırtınızı arkaya doğru esnetin.

Dördüncü hareket:

Faydaları : Tiroit bezi, sindirim sistemi, prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organları ve bezleri dolaşım ve lenfatik akış üzerinde canlılık veren bir etkisi var. Karın bölgesini, uylukları, kolları ve omuzları güçlendirir. eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.
Uygulanışı :

 1. Bacaklarınızı ileriye doğru uzatarak yere oturun.Ayaklarınız hafifçe aralık olsun ve ellerinizi yere koyun
 2. Çenenizi göğsünüze doğru eğin.
 3. Başınızı mümkün olduğunca arkaya doğru eğin.
 4. Kollarınızı düz tutarak ayak tabanlarınızı ve ellerinizi yere basarken dizlerinizi kırın ve gövdenizi yere paralel olacak şekilde havaya kaldırın.Adalelerinizi bir süre kasın ve ardından gevşeyin.

Beşinci hareket:

Faydaları : bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan dolaşım ve lenfatik akışın geliştirilmesine yardımcı olur. Derin soluk alıp vermeyi, enerji ve canlılığı uyarır. Diğer hareketlerde olduğu gibi özellikle menopoz ve düzensiz regl dönemleri semptomlarını hafifletiyor.
Uygulanışı :

 1. Kollarınız dik ve bedeniniz aşağı sarkmış halde ( kobra yılanı ) şeklinde durun. Avuçlarınızı yere koyun. Başınızı yumuşak bir şekilde mümkün olduğu kadar geriye yatırın.
 2. Ayaklarınızı ve ellerinizi oynatmadan,kalçanızı yukarıya kaldırın ve vücudunuzla ters v şekli meydana getirin.Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın.

BİR BAŞKA DEĞİŞLE, BEŞ AYİNİ ÇALIŞTIĞINIZDA VARLIĞINIZIN TÜM UNSURLARIYLA BAĞLANTI KURMUŞ OLURSUNUZ

Beş hareket sayesinde enerji merkezlerinize, bu merkezlerin etkilediği salgıbezlerine ve tüm iç organlarınıza dolaylı olarak masaj yapmış oluyorsunuz. Çalışmalarınızı sürdürdüğünüzde yararlarının da arttığını göreceksiniz. Kısa zaman sonra bedeninizi içten dışa doğru yeniden yaratmaya başladığınızı göreceksiniz.

GENÇLİK PINARI’NIN GÖZLE GÖRÜLEN BELLİ BAŞLI ETKİLERİ

Beş hareketi en az üç ay uygulayan kişilerde birinci aydan itibaren gözle görülen olumlu değişikliklerin belli başlıları şunlardır.Baş ağrısı, Osteoporoz, Varis damarları, Arterit, Düzensiz regller, Menepoz semptomları, Sindirim ve Bağırsak sorunları, Sırt ve boyun ağrısı, Bacaklarda ve boyunlardaki sertlikler, Sinüs tıkanıklığı sorunlarınızı gidermektedir.

Ayrıca genel görüntüdeki olumlu değişiklikler; Cilt daha pürüzsüz ve genç görünmeye başlıyor, Kemik erimesi yavaşlıyor ve kemikler güçleniyor, Saç dökülmesi yavaşlayıp, yeniden çıkmaya başlıyor, Beyazlaşan saçlar kendi rengine dönüşebiliyor. Yukarıdaki önemli etkilerdeki gelişmeler kişiden kişiye değişebileceği gibi farklı olumlu etkilerde meydana gelecektir.

Himalaya dağlarının ihtişamıyla ve hala gizeminin çözülememesiyle birlikte Tibet’teki rahiplerin yüzyıllardır uyguladığı ve yeni keşfedilmiş olan bu beş ayin vasıtasıyla bu rahiplerin uzun yıllar sağlıklı huzurlu, genç, diri görünmeleri bu ayinleri her gün guruplar halinde yapmasındaki sinerjik enerjiye bağlıdır.

Enerji merkezlerini uyaran, Beş hareket aracılığıyla Gençlik ve Sağlık kazanmanın yolları

Beş hareketten önceki ısınma egzersizleri, hareketlerin gençleştiren etkilerini daha da ileri götüren yoga tarzı hareketlerden oluşan bir programdır.Bu egzersizlerin bazıları belli hareketlerin karşılığıdır. Beş hareket içindeki zorlandığınız hareketler varsa bu ısınma egzersizleri yardımıyla hareketleri zaman içinde rahatça yapabilir hale gelebileceğiniz gibi gereksinim duyduğunuz vücut gücü ve esnekliğini de kazanabileceksiniz.Isınma egzersizlerini gün içinde her zaman tekrarlayabilirsiniz. Bu hareketlerin bazıları gerçek yoga duruşlarıdır. Diğerleri ise yoga ilkelerine dayanan geliştirilmiş egzersizlerdir. Isınma egzersizlerini uygulamak 8 ila 15 dakikanızı alır. Yaşamınızı daha rahat geçirmek için bu hareketleri mutlaka uygulayın.Bu ısınma, esneme ve bedeni güçlendirme egzersizleri fazla gerilimi ortadan kaldırarak, vücut direncini artırır. Bu da sizin daha sağlıklı, iç huzurlu ve mutlu yaşamınızı sağlayacaktır.Bu egzersizleri sırası ile uygulayın, çünkü bunlar birbirini tamamlayan bir bütünün parçalarıdır. Zorlandığınız hareketleri atlayın ama sırasını bozmayın.Hareketleri yaparken kendinizi çok zorlamayın, kaslarınıza yüklenmeyin, esnek ve rahat yapın, her hareketten sonra dinlenin, kalbinizi ve kendinizi dinleyin. Batı tarzındaki birçok egzersiz programları bedinin belirli bölümlerini çalıştırırken, Beş hareket bedenin tamamını, her enerji merkezini, organları ve sistemimizi harekete geçirir. Aynı zamanda da tüm iç organlarınıza doğal masaj yapmış oluyorsunuz.

Beş hareketi uygulamaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar şöyledir.

 1. Hareketleri günde 3′er kez tekrarlarla başlayın, ardından her hafta hareketleri ikişer kere artırarak 21 kez tekrarlayana kadar devam edin. 3, 5, 7, 9 kez gibi her hafta yavaş yavaş artırarak. Mümkünse hareketleri sabah uygulayın, yapabilirseniz akşamları da tekrar edin. 21 kez uygulamaya eriştiğinizde ki yaklaşık üç ay gibi bir zaman, bundan böyle yine hareketlere her gün devam ediniz ve 21 er kez yaparak.
 2. Hareketleri gösterildiği gibi yapın, değişiklik yaparsanız etkisi de zayıflar. Vücut yapınız hareketleri daha fazla yapmaya uygun bile olsa belirtilen sayıdan fazla yapmayın, ters etki yapar. Ama ısınma hareketleri veya başka hareketler yapabilirsiniz. Beş hareket vücudun enerji merkezlerini dengelemekte ve açmaktadır.
 3. Hareketleri her gün mutlaka yapın, rahatsız bile olsanız yine her gün en az üçer kere yapın, iki dakikanızı alır ve hiç yapmamaktan daha iyidir.
 4. Hareketleri uygulamaya başladığınızda vücudunuz fiziksel değişime geçecektir. Başlangıçta, dolaşımı canlandıran hareketler güçlü bir toksinden arınma etkisine yol açabilir. Beş harekete başladığınızda günlük su ihtiyacınızı artırın, sisteminizin temizlenmesine hız verecektir.

Beslenmenize biraz dikkat edin. Yağlı süt ve süt ürünlerini, kırmızı et, yağ, şeker, ekmek, kahve ve kafeinli içeceklerin tüketimini en aza indirin. Sigara içiyorsanız yarıya indirin, mümkünse bırakın. Taze meyve, sebze ve tahıl tüketimini artırın.Kısa bir süre sonra kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissedeceksiniz. Gözleriniz daha berrak, cildiniz daha ışıltılı ve eklemleriniz daha esnek olacaktır.

Alıntı