NASIL İMGELEME YAPMALI?

Birçok insan “imgeleme” teriminin tam olarak ne anlama geldiğini merak eder. Bazıları ise gözlerini kapatıp imgeleme yapmaya çalışırken gerçekten zihinsel bir görüntü ya da resim “göremedikleri”için kaygılanırlar.

“İmgeleme” terimine saplanıp kalmayın sakın.Zihinsel olarak bir görüntü, bir resim görmek kesinlikle gerekli değildir. Bazıları gözlerini kapatıp bir şeyleri imgelediklerinde çok net ve keskin görüntüler gördüklerini söylerler. Diğerleri ise gerçek anlamda bir şey”göremediklerini” yalnızca arzuladıkları şey” hakkında düşündüklerini” ya da o şeye baktıklarını hayal ettiklerini veya bir hissin izlenimini aldıklarını hissederler.Bunların hepsi de kusursuzca işlev görürü. Hepimiz hayal gücümüzü sürekli kullanırız; kullanmamamız mümkün değildir; Bu yüzden, imgeleme yaparken kullandığınız her yöntem geçerlidir.

Eğer hala imgelemenin ne anlama geldiğinden emin değilseniz aşağıdaki alıştırmaları okuyun; sonra gözlerinizi kapatıp okuduklarınız uygulamaya çalışın:

Gözlerinizi kapatıp derinlemesine gevşeyin,Yatak ya da oturma odanız gibi çok iyi bildiğiniz bir odayı düşünün.Sonra, halının rengi, eşyaların yerleştiriş biçimi, ne kadar aydınlık ya da karanlık olduğu gibi odanın iyi bildiğiniz ayrıntılarını hatırlamaya çalışın.Sonra bu odaya girdiğinizi, bir koltuğa oturduğunuzu ya da yatağa uzandığınızı gözünüzün de canlandırın.

Diğer bir alıştırmada ise, son birkaç gün içinde geçirdiğiniz hoş ve zevkli bir deneyimi hatırlayın; bu özellikle lezzetli bir yemek yemek, serin bir su da yüzmek gibi güzel fiziksel duygular içeren bir deneyim olmalıdır.Deneyimi mümkün olduğunca canlı bir biçimde hatırlamaya ve verdiği keyfi bir kez daha hissetmeye çalışın.

Şimdi de pastoral güzellikte bir kır ortamında görmeye çalışın kendinizi; sakin ve sessiz bir ırmağın kıyısında yumuşacık yeşim çimlere uzanmışsınız ya da güzel, bol ağaçlı bir ormanda geziniyorsunuz.Bu daha önce gitmiş olduğunuz ya da gitmeyi arzulayabileceğiniz ideal bir yer olabilir.Ayrıntılar üzerinde düşünün ve sahneyi istediğiniz şekilde yaratın.

İMGELEMEYLE İLGİLİ ÖZEL SORUNLAR

Bazen, imgeleme yeteneğini kendisi bilinçdışı engellemekte olan “yapamıyorum işte” diye yakınan kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu tip bir engelleme genellikle bir korkudan kaynaklanır ve eğer kişi istekli olursa bu korkunun üstesinden gelinebilir.

Genellikle kişi, kendi içine döndüğünde karşılaşacağı şeylerden-uygunsuz bulup onaylamayacağı- şeylerden korktuğu için yaratıcı imgeleme yeteneğini engeller.

Örneğin, derslerime katılan erkeklerden biri, sürekli olarak imgelemeyi başaramıyor ve meditasyonlar sırasında da uyuyakalıyordu. Sonunda, derindeki nedeni ortaya çıkarabildik; Bu insan daha önce bir imgeleme çalışmasında çok derin bir duygusallık yaşamıştı ve o günden beri e başkalarının önünde aynı şekilde duygusal görünerek mahcup düşmekten korkar olmuştu.

Gerçek şu ki, içimizde bizi incitip üzecek, bize zarar verecek hiçbir şey yoktur; yalnızca kendi duygularımızı yaşamaktan, onlarla karşılaşmaktan duyduğumuz korku bizi engeller.

Eğer meditasyon sırasında olağandışı ya da beklenmedik herhangi bir şey ortaya çıkarsa, yapabileceğimiz en iyi şey ona bütünüyle bakmak, mümkün olduğunca onu hissetmeye, yaşamaya çalışmaktır.Sonunda, sizin üzerinizdeki olumsuz gücü yitirdiğini göreceksiniz.Korkularımız yüzyüze gelmekten kaçındığımız şeylerden kaynaklanır.Bir kez bütünüyle ve derinlemesine bu korkunun kaynağına inmeye, onunla yüzleşmeye cesaret edersek , o zman o gücünü yitirir.
Çok şükür ki imgelemeyle ilgili bu tür sorunlara çok seyrek rastlanır.Kural olarak, yaratıcı imgeleme doğal bir biçimde gerçekleşir ve uygulama yaptıkça giderek kolaylaşır.

Etkili İmgeleme Yapmak İçin Dört Temel Adım

Hedefinizi Belirleyin

Sahip olmak, uğrunda çaba göstermek, gerçekleştirmek ya da yaratmak istediğiniz şeye karar verin. Bu bir iş, ev, bir ilişki, geçirmek istediğiniz bir değişim, refaha kavuşmak, daha mutlu bir ruh hali, daha sağlıklı olmak, güzelleşmek, daha iyi bir fiziksel duruma gelmek, herhangi bir şey olabilir.

Önce gerçekleşebileceğine inandığınız, yakın bir gelecekte gerçekleşebileceğini hissettiğiniz hedefler belirleyin. Böylece kendi içinizde oluşacak aşırı olumsuz bir direnişle başa çıkmak zorunda kalmaz ve en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Sonraları deneyimli hale gelince, daha zor ve çaba gerektiren sorunları ele alabilirsiniz.

Net Bir Fikir yada Görüntü Yaratın

Gerçekleşmesini istediğiniz şeyi ya da durumu, olmasını istediğiniz biçimiyle hayalinizde canlandırın ye da düşünün.Ancak bu şeyi şu anda gerçekleşmiş gibi, zaten olmuş gibi düşünmeye, öyle hissetmeye çalışmalısınız.Şimdi kendinizi o durumun içinde, arzu ettiğiniz şekilde görmeye çalışın ve sahneye mümkün olduğunca çok ayrıntı katın.

Eğer isterseniz bir hazine haritası yaparak bu şeyin ya da durumun gerçek bir fiziksel resmini de oluşturabilirsiniz. Bu zorunlu olmayan, isteğe bağlı bir adımdır ama genellikle işe yarar ve eğlencelidir!

Sık sık Üzerinde Odaklanın

Arzu ettiğiniz şeyin fikrini ya da görüntüsünü hem sessiz meditasyon seanslarında hem de gün boyunca aklınıza gelen her an sık sık zihninizde canlandırın. Bu şekilde, o yaşamınızın ayrılmaz bir parçasına dönüşür; sizin için giderek daha gerçek hale gelir ve siz de giderek onu daha başarıyla zihin ekranınıza yansıtabilirsiniz.

Arzuladığınız şeye tam ve net, ama hafif ve yumuşak bir şekilde odaklanın.Bunun için, çok fazla uğraştığınızı ya da ona aşırı ölçüde enerji yüklendiğinizi hissetmemeniz önemlidir- bu yardımdan çok engel oluşturur.

Ona Pozitif Enerji Yükleyin

Hedefinize odaklanırken onunla ilgili olumlu, yüreklendirici şeyler düşünün. Bu arada kendi kendinize güçlü, olumlu bildirimlerde bulunun; elde etmek istediğiniz şeyin var olduğunu, size geldiğini ya da gelmekte olduğunu söyleyin. Kendinizi, arzuladığınız o şeyi alırken ya da kazanırken görmeye çalışın. Bu olumlu bildirimlere “onaylamalar” denir. Onaylamaları kullanırken, taşıdığınız kuşku ya da güvensizlikten geçici olarak kurtulmaya; onları hiç olmazsa o anlık saf dışı etmeye çalışın ve arzuladığınız şeyin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu , onun gerçek olduğunu hissetmeye çaba gösterin.

Hedefinize ulaşıncaya yada artık ulaşma arzusu duymayıncaya dek bu yöntemle çalışmayı sürdürün.Unutmayın ki hedefler gerçekleşmeden önce sık sık değişirler, ki bu da insanın değişim ve gelişim sürecinin tamamen doğal bir parçasıdır.Bu nedenle, onun için sahip olduğunuz enerji tükenince artık aynı amaca sürdürmeye çalışmayın-eğer artık hedeflediğiniz şeye ilginizi yitirmişseniz,bu ona yeni bir bakışla bakmanın zamanının geldiğini göstermektedir.

Eğer hedefinizin artık değiştiğini anlarsanız, bundan kendinizi mutlaka haberdar etmelisiniz.Önceki hedefe artık odaklanmadığınızın gerçeği üzerine enine boyuna düşünüp kesin bir karar varın.Eski döneme so döneme son verip yenisini başlatın.Bu yalnızca fikrinizi değiştirdiğiniz bir durumda karmaşaya düşmeniz ya da “başarısızlığa” uğradığınız hissine kapılmanızı önler.

Arzuladığınız şeye hedefinize ulaştığınız da, işin tamamladığını kendinize bildirmelisiniz.Sık sık arzu ettiğimiz ve imgelediğimiz şeyleri elde eder, ama başarıya ulaştığımızdan kendimizi bilinç düzeyinde haberdar etmeyi unuturuz.!Bunun için kendinizi takdir etmeyi,”sırtınızı okşamayı” ihmal etmeyin ve evrene dileğinizi yerine getirdiği için şükranlarınızı sunmayı unutmayın.

YARATICI İMGELEME
Shakti Gawain