HAYIR VE EVET DİYEBİLMEK

Başarısızlığa uğramayacağınızı bilseydiniz ne yapardınız? Bu soruyu şimdi düşünün. Başarısız olmayacağınızı bilmek, sizin davranışlarınızı değiştirmeyecek midir? Bu da sizin istediğiniz şekilde davranmanıza neden olmaz mı? Öyleyse sizi bundan alıkoyan nedir? Hayır kelimesidir. Başarılı olmak için reddedilmenin üstesinden nasıl geleceğinizi bilmek zorundasınız. Reddedilmeyi bütünüyle yok etmenin yollarını öğrenin.

Bir zamanlar bir yüksek atlayıcıyla birlikte çalışmıştım. Olimpiyatlarda yarışan bir alet olmasına rağmen, artık en iyi derecesinin yarışan bir alet olmasına rağmen, artık en iyi derecesinin üzerine çıkamayacağına inanıyordu.Onu atlayış yaparken seyrettiğimde, bu sorununu hemen kavradım.Çıtayı düşürdüğü zaman, bütün duygularının alt üst olduğundan emindim.Çıtanın her düşüşü, durumu biraz daha kötüleştiriyordu.Hemen yanına çağırdım ve benimle çalışmak istiyorsa, aynı şeyi bir daha asla tekrar etmemesini söyledim.Her şeyi bir başarısızlık olarak görüyordu.Atlayış yapmadan önce beynine ne kadar başarısızlık mesajı varsa gönderiyordu.Her atlayışında kendisine başarı getirecek becerikli durumun yerine başarısızlıkla daha çok ilgileniyordu.

Ona çıtayı tekrar düşürürse, kendi kendisine şaşırmasını söyledim.Ahlayıp puhlamak bir diğer başarısızlığı getirecektir.O kendisini tekrar becerikli duruma sokmalı ve ikinci denemesini bu durumdayken yapmalıdır.İlk üç atlayışındaki derecesini son iki yılda yaptığı derecelerden daha iyi olmuştu.O da çok büyük bir değişiklik değildi.Elde ettiği dereceler arasındaki fark sadece %10 idi.Farklılık yükseklikte değil, performansta idi.Bu şekildeki küçük değişiklikler, yaşamımızın kalitesini büyük oranda arttırabilir.

Rambo ismini hiç duydunuz mu? Syvester Stallone? Artistik bürosuna başvurduğunda “Hey ! sen tam bizim aradığımız insansın. Hemen gel, sana bir filmde rol verelim” mi? Dediler sanıyorsunuz. Hayır,Slyvester Stallone başarıya ulaşıncaya kadar red üstüne red cevaplarına dayanma gücü gösterdi.O işe başladığında binden fazla red cevabıyla karşılaştı.O New York’ta bulabildiği tüm artistik bürolarına başvurdu ve hepsinden hayır cevabı aldı.Fakat o;zorlamaya devam etti ve sonunda “Rocky”filmini yaptı.O, bin kez hayır cevabı almasına rağmen, bin birinci kapıyı çalma cesaretini göstermiştir.
Siz ne kadar hayır cevabına dayanabilirsiniz?Size çekici gelen birisiyle kaç kez konuşmak istediniz ve sonra hayır kelimesini duymaktan korktuğumuz için vazgeçtiniz.Kaçınız, reddedilme korkusuyla yapmak istediğiniz şeyleri yapmaktan vazgeçtiniz.Bunun ne kadar büyük bir delilik olduğunu düşündünüz?Hayır kelimesi yüzünden kendinizi nasıl sınırladığınızı düşünün.Kelimenin kendisinin herhangi bir gücü yoktur.Denizi yüzemez, gücünüz elinizden alamaz.Onun gücü, sizin onu temsil ediş şeklinizden, yarattığınız sınırlamalardan gelmektedir.Sınırlı düşünceler de sınırlı yaşamlar yaratır.
Bu nedenle beyninizi kullanmayı öğrendiğinizde, reddedilmeyle başa çıkabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Hatta, hayır kelimesini kendiniz için bir güven kaynağı şekline dönüştürebilisiniz.Her reddedilmeyi yararlanılması gereken bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Engellenmeyle karşılaşmayan gerçek bir başarı yoktur. Ne kadar çok reddedilirseniz; o kadar çok iyi, o kadar bilgili ve istediğiniz sonuca o kadar çok yakın olursunuz. Bundan sonra sizi reddeden kişiyi kucaklamalısınız. Bu onun fizyolojisiniz değiştirecektir. Hayırları kucaklaşmaya dönüştürün. Reddedilmeyle başa çıkmayı öğrenirseniz; istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

SINIRSIZ GÜÇ
Anthony Robbins